јул 2024

Одржана промоција публикације о споменицима на територији општине Ћуприја

У оквиру обележавања Видовданских свечаности 2024.  у музеју је 26. јуна 2024. одржана промоција публикације о споменицима на територији Ћуприје „Ратни меморијали општине Ћуприја“ аутора Ђорђа Миловановића, Иве Поскурице – Глишовић и Стефана Стаменковића, у издању Музеја „Хореум Марги-Равно“ Ћуприја а која је рађена у сарадњи са Заводом за заштиту споменика из Крагујевца. На промоцији су говорили Новак Новаковић, директор музеја и Стефан Стаменковић, један од аутора.

Ратни меморијали представљају културно-историјско наслеђе од посебног значаја за националну историју и културу једног народа. Оваква врста културног наслеђа, веома је значајна за једну средину, јер учествује у креирању колективног идентитета, превасходно кроз неговање културе сећања на херојска дела и жртву људи који су дали животе у ослободилачким ратовима. Обухвата споменике на територији општине Ћуприја, у градској и у сеоским срединама.

У наредном периоду, музеј планира да промоцију реализује и у ћупријским селима.